Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) išleido naują leidinį „Sužinok daugiau apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas ir ne tik“.

Leidinys yra skirtas visiems specialistams, savo darbe susiduriantiems su narko­tinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis ir su asmenimis, galimai vartojan­čiais tokias medžiagas.

Šiame leidinyje pateikiama informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas – kas tai yra, jų rūšys, galimos formos, vartojimo būdai, poveikis sveikatai (psichiniai ir fiziniai požymiai) jų pavartojus. Taip pat čia galima rasti kitos naudingos informacijos apie naujų psichoaktyviųjų medžiagų teisi­nį reglamentavimą Lietuvoje ir Europoje.

Elektroninę šio leidinio versiją galima rasti Departamento tinklapyje adresu https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/FINAL%20NTAKD%20brosiura%20web.pdf

 

 

Kur kreiptis pagalbos, jeigu vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas?

Informacija apie prevencijos, intervencijos, gydymo ir psichologinės bei socialinės reabilitacijos paslaugas vaikams, vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas, Lietuvoje

 

https://ntakd.lrv.lt/lt/reabilitacija/kur-kreiptis-pagalbos-jeigu-vaikas-vartoja-psichoaktyviasias-medziagas

 

MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETO TEISĖS MOKYKLA TEIKIA NEMOKAMĄ TEISINĘ PAGALBĄ

 

 

Daugiau informacijos rasite – www.teisekiekvienam.lt

Raštas dėl nemokamos teisinės pagalbos.p
Adobe Acrobat Document 677.6 KB

Atsakymai į klausimus, kaip apsaugoti vaikus nuo patyčių, kaip suprasti, ar vaikas patiria patyčias, kaip jam padėti, kaip kalbėtis su patyčių iniciatoriumi, kur kreiptis pagalbos

 

Kaip išgyvendinti patyčias? Patarimai suaugusiesiems

 

https://www.smm.lt/web/lt/smm-svietimas/patyciu-ir-smurto-prevencija

 

 

 

Seksualinę prievartą vaikai dažniau patiria iš pažįstamų žmonių

Seksualinę prievartą vaikai dažniau pati
Adobe Acrobat Document 209.8 KB

Laiškas mokinių tėvams: jūs mokote vaikus tyčiotis

 

 

„Tu mokai savo vaikus tyčiotis iš kitų“. Taip kaltinančiai prasideda laiškas, kurį viena Norvegijos mokykla išsiuntė savo mokinių tėvams.

Pastaruoju metu spaudoje ir socialiniuose tinkluose ypatingai daug dėmesio skiriama patyčioms ir kovai su patyčiomis, todėl ši mokykla norėjo priminti tėvams apie tai, kaip jie gali prisidėti prie kovos su nevaldomai plintančiomis patyčiomis. Mokyklos administracija teigia, kad jų mokykloje vaikai yra apsaugoti nuo patyčių, tačiau jie nusprendė priminti tėvams, ką jie gali padaryti namie su vaikais ir kaip jų elgesys bei žodžiai veikia jų vaikų elgesį. Paskaitykite šį laišką.

Tu mokai savo vaiką tyčiotis, kiekvieną kartą, kai tu:

·         vakarieniauji ir skundiesi pažįstamų sprendimais ar veiksmais.

·         žiūri televizorių ir kritikuoji laidos vedėjo ar dalyvių aprangą ar elgesį.

·         naršai internetą ir kritikuoji kitų išvaizdą.

·         skaitai laikraščius ir šaipaisi iš kitų nuomonių.

·         nerviniesi dėl kitų vairuotojų elgesio pakeliui į namus.

·         vartai akis, kai kaimynas padaro kažką, kas tau nepatinka.

·         sakai žeminančius dalykus apie kito tikėjimo, rasės, pasaulėžiūros žmones.

·         neigiamai aptari giminaičio ekonominę padėtį, naujausią pirkinį ar kelionę.

·         visu kūnu parodai, kad tau nepatinka kitas žmogus.

Kaip jūs reaguotumėte gavę tokį laišką? Šį laišką gavę mokinių tėvai atsiliepė labai gerai ir teigė, kad šis laiškas privertė juos pagalvoti apie savo elgesį. Dažnai net nepastebime tokių smulkmenų, tačiau jos itin reikšmingos, nes vaikai mokosi matydami tokį elgesį.

 

Šaltinis: nrk.no

http://www.gerapamoka.lt/index.php/skaitiniai/176-laiskas-mokiniu-tevams-jus-mokote-vaikus-tyciotis

 

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Į „Tėvų liniją“ pasitarti įvairiais vaikų auklėjimo klausimais nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12 jau galima skambinti ne tik vakarais, bet ir dieną – nuo 11 iki 13 val.

Toks konsultacijų telefonu laikas pasirinktas neatsitiktinai. „Mažylių tėvams patogiau pasikalbėti, kai jie dieną miega, o dirbantys galės ramiai paskambinti pietų pertraukos metu. Vakarinis laikas išlieka toks pats (17-21 val.), nes kai iš darbų, mokyklos, darželio į namus grįžę namiškiai susitinka, neretai jie būna pavargę ir suirzę. O tai išprovokuoja konfliktines situacijas, kurias sunkiau ramiai išspręsti“, - pastebi „Tėvų linijos“ vadovė, Paramos vaikams centro psichologė Jūratė Baltuškienė. 

Kartais tėvams pakanka tik nesudėtingo praktinio patarimo, pavyzdžiui, kaip nuraminti verkiantį kūdikį ar motyvuoti vaiką mokytis, susitvarkyti kambarį, mažiau žaisti kompiuterinių žaidimų. Taip pat tėvams reikia padėti nusiraminti, kad lengviau susivaldytų konfliktinėje situacijoje, ir patarti, kaip išspręsti sudėtingas problemas: kai šeima skiriasi, vaikas vartoja alkoholį, smurtauja ar negrįžta į namus. 

Skirtingai nuo kitų pagalbos linijų, kurios remiasi savanoriška veikla, „Tėvų linijoje“ dirba tik profesionalūs Paramos vaikams centro psichologai, todėl čia skambinama ir išsikalbėti, nusiraminti, ir sužinoti konkrečių patarimų dėl bendravimo su vaikais. 

Anoniminės ir nemokamos konsultacijos teikiamos telefonu 8 800 900 12 darbo dienomis nuo 11 iki 13 val. ir nuo 17 iki 21 val.

„Tėvų linija“ – Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos kampanijos „Už saugią Lietuvą“ dalis, finansuojama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendinama  VšĮ  „Paramos vaikams centras“.

 

Daugiau informacijos – www.tevulinija.lt 

Tėvų linijoje - visiems prieinama psichologų pagalba

 

Daugiau nei pusmetį veikianti Tėvų linija - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais. Paskambinus nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12, su Paramos vaikams centro psichologais galima konsultuotis dėl įvairių problemų, kylančių visais vaikų amžiaus tarpsniais.

 

Greitoji pagalba sudėtingose situacijose

 

Daugiausiai klausimų sulaukiame apie 2-3 metų vaikus ir paauglius. Tai amžiaus tarpsniai, kai itin ryškiai keičiasi vaikų elgesys. Jie nori atsiskirti nuo tėvų, todėl aktyviau reiškia savo nuomonę, pradeda daugiau prieštarauti. Dažnai tėvai pastebėję, kad sūnus ar dukra ėmė elgtis kitaip, nežino, kaip reaguoti. Be to, anksčiau buvę efektyvūs drausminimo metodai, staiga pradeda neveikti, - pastebi Paramos vaikams centro psichologė, Tėvų linijos koordinatorė Jūratė Baltuškienė.

 

Tokiose sudėtingose situacijose, kai tėvai nežino, kaip elgtis, o neretai jau ir kantrybė senka, greitoji pagalba yra Tėvų linija. Profesionalūs psichologai padeda nusiraminti ir surasti konkrečiai situacijai geriausią sprendimą. Svarbu tai, kad konsultacijos yra anoniminės ir informacija neperduodama jokios tarnyboms.

 

Niekur kitur nedrįstų užduoti tokių klausimų

 

Ne kartą į Tėvų liniją” skambinusi 12-metės mama sako, kad prasidėjus dukros paauglystei, kyla begalė klausimų, o pasitarti dėl asmeninių problemų su mokyklos specialistais ji nedrįsta.

 

Kita, nuo vaikų auginimo rūpesčių pervargusi, mama džiaugiasi, kad veikia Tėvų linija, nes čia paskambinusi, ji atgauna pasitikėjimą savimi, pasitikrina, ar tinkamai reaguoja į vaikų elgesį.

 

Pirmą kartą su Tėvų linijos psichologe kalbėjęs tėtis neslepia, kad po konsultacijos jam labai palengvėjo, tarsi akmuo nuo širdies nukrito, nes gavęs konkrečių patarimų suprato, kad problemos tikrai išsprendžiamos.

 

Atsiliepta į daugiau kaip 630 skambučių

 

Itin daug skambučių sulaukiame iš mažesnių miestų ir miestelių. Mat čia sunku ne tik gauti psichologo konsultaciją, bet ir ne visuomet yra su kuo pasitarti iškilus sudėtingai ar konfliktinei situacijai tarp vaikų ir tėvų. Didmiesčiuose gyvenantys taip pat skambina dėl įvairiausių priežasčių. Vieni tiesiog nežino, kaip nuraminti įsiaudrinusią atžalą, kiti klausia konkrečių patarimų, pavyzdžiui, kaip motyvuoti vaiką mokytis, kodėl paauglys negrįžta namo sutartu laiku, kaip reaguoti į vaiko atsikalbinėjimus ir t.t. Taip pat tėvai ieško psichologo pagalbos sau, kilus konfliktui su vaiku, - sako psichologė J.Baltuškienė.

 

Iš viso per 6 mėnesius, kai veikia Tėvų linija, specialistai atsiliepė į daugiau kaip 630 tėvų, įtėvių, globėjų, senelių skambučių ir padėjo jiems labiau suprasti vaikus, nusiraminti, patikėti, kad moka auginti savo atžalas.

 

Į Tėvų liniją” skambinkite darbo dienomis nuo 17 iki 21 val. nemokamu telefono numeriu 8 800 900 12. Daugiau informacijos - www.tevulinija.lt, www.pvc.lt/lt/naujienos/434-tevu-linijoje-visiems-prieinama-psichologu-pagalba ir www.facebook.com/PVC.lt/posts/2105794679447326 

 

"Tėvų linija" - Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos kampanijos "Už saugią Lietuvą" dalis, įgyvendinama kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. 

 

 

Apie Paramos vaikams centrą

Tai nevyriausybinė organizacija, nuo 1995 m. teikianti profesionalią, efektyvią, visavertę pagalbą vaikams ir šeimoms. Vykdomos programos: Big Brothers Big Sisters, Antras žingsnis, Vaikystė be smurto, Pozityvi tėvystė”.

 

 

Daugiau informacijos:

Vaida Stoškuvienė

Paramos vaikams centro komunikacijos specialistė

Mob. tel. 8 618 84879

El. p. vaida.stoskuviene@pvc.lt

 

 

Azartinai lošimai.

 

Ką svarbu žinoti paauglių tėvams.

Azartiniai-losimai_Ka-svarbu-zinoti-paau
Adobe Acrobat Document 7.9 MB

Ar visi vaikams skirti žaislai yra saugūs?

Ar visi vaikams skirti žaislai yra saugū
Adobe Acrobat Document 197.4 KB

Patarimai tėvams - kaip ir kada su vaikais kalbėti apie pinigus

Lietuvos bankas parengė videoreportažą, skirtą tarptautinei Vaikų finansinio švietimo savaitei paminėti. Videoreportaže dalijamasi aktualiais patarimais, kaip tėvai turėtų kalbėti su vaikais apie pinigus. Diskusijos pavadinimas „Vaikai ir pinigai: griauname mitus!“ – intriguojantis, tačiau labai tikslus, o tema aktuali. Tyrimai atskleidė, kad XXI a. tėvai nedrįsta arba vengia kalbėti su vaikais apie pinigus. Ši tema yra tarsi tabu. Peržiūrėję diskusijos įrašą, galėsite atsakyti į tokius klausimus: kada ir kaip prabilti vaikams apie pinigus? kokius finansinius produktus bankai gali pasiūlyti vaikui?  kaip išgydyti „Noriu! Nupirk man dabar!” sindromą? ar galima teigti, kad kartą susiformavęs požiūris į pinigus nesikeičia visą gyvenimą? Diskusijos metu ekspertinėmis žiniomis dalijasi dr. Austėja Landsbergienė (darželių tinklo „Vaikystės sodas“ ir „Karalienės Mortos mokykla“ įkūrėja), dr. Stasys Kropas (Lietuvos bankų asociacijos vadovas), Vilius Šapoka (Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius) ir Irmina Judickaitė (Lietuvos banko vyriausioji specialistė finansiniam švietimui).

  

http://www.pinigubite.lt/naujienos-ir-renginiai/naujienos/8000-patarimai-tevams-kaip-ir-kada-su-vaikais-kalbeti-apie-pinigus

 

 

 

Informuojame, kad nuo 2017 m. gegužės 31 d. visos rinkoje esančios cheminės medžiagos ir mišiniai bus ženklinami tik pagal Europos cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (CLP – angl. Classification, Labelling and Packaging) reglamentą. Šiuo reglamentu (EB) Nr. 1272/2008 ankstesni ES teisės aktai suderinami su visuotinai suderinta cheminių medžiagų klasifikavimo ir ženklinimo sistema (GHS – angl. Globally Harmonised System of Classification and Labelling of Chemicals), t. y. Jungtinių Tautų sukurta sistema, kurios paskirtis – nustatyti pavojingas chemines medžiagas ir informuoti vartotojus apie jų keliamus pavojus.

Aplinkos ministerija kartu su Aplinkos apsaugos agentūra parengė lankstinuką ir plakatą, skirtus supažindinti mokinius su CLP piktogramomis. Juos galima parsisiųsti nemokamai iš Aplinkos apsaugos agentūros svetainės arba iš „Ugdymo sodo“ (lankstinukasplakatas).

Pačias CLP piktogramas galima nemokamai atsisiųsti iš Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos (UNECE) svetainės.

Aplinkos ministerijos_lankstinukas.pdf
Adobe Acrobat Document 3.6 MB
Aplinkos ministerijos_plakatas.pdf
Adobe Acrobat Document 473.4 KB